Depresyon Nedir

Depresyon Nedir ?

Depresyon Nedir, Günlük dilde depresyon sözcüğünün kullanımı son yıllarda oldukça fazlalaşmış ve olumsuz duyguları ifade ederken kullanılmaya başlamıştır. Genel olarak ruh halindeki olumsuz değişimleri karşılayan bu kullanım, kişinin içsel süreçleri dışında çevreden kaynaklı olan mutsuzluk ve memnuniyetsizlik duygularını da içermektedir. Çağımızın getirdiği uzun çalışma saatleri, hobilere vakit ayıramama durumu, bireylerin sabah uyanırken kendilerini tükenmiş hissetmelerine, yorgunluğa ve motivasyon eksikliğine sebep olmaktadır

Depresyon Nedir, Her olumsuz duygu depresyona yol açmamaktadır.

Yoğun mutsuzluk ve normalde keyif alınan şeylerden keyif alamama depresyonun en güçlü belirtilerindendir. Yoğun mutsuzluk durumu her insanın bazı olumsuz yaşantılar sonucu yaşadığı bir durumdur. Ancak bu süreç, belirli kriterleri ve süreyi karşılamadığı için depresyon tanısı için yeterli değildir.

Depresyon Nedir, Depresyondaki bireylerde sürekli bir hüzün içerisinde olma, yoğun bir şekilde vicdan azabı hissetme, yaşantılara karşı olumsuz tutumlar, çarpıtılmış düşünceler ve yoğun suçluluk duyguları belirginleşmiştir.

Değersiz hissetme

cinsel istekte azalma, iştahta azalma, kilo kaybı, uyku düzenindeki sorunlar, yoğun endişe, suçluluk duyguları, normalde zorlanılmadan yapılan aktiviteleri gerçekleştirmede ilgisizlik ve zorlanma, depresyondaki bireylerde görülen durumlardır. Depresyondaki birey karşılıklı diyalogları yürütmede oldukça zorlanır, dikkatini toplamada çok güçlük çeker, okuma yapmada, okuduğunu hatırlamada ya da gerçekleştirdiği bir diyaloğu hatırlamada güçlük yaşar. Genellikle uzun duraksamalar yaşayacağı, konudan kopuk hissedeceği karşılıklı konuşmalara girmektense sessizce oturmayı tercih eder, genellikle geleceğe dair umutsuz bir tutum içerisindedirler.

Depresyonda Fiziksel Değişimler

Duygusal ve davranışsal değişimlerin yanı sıra depresyonda fiziksel belirtiler de önem taşır. Depresyondaki birey kendini devamlı bitkin ve tükenmiş, enerjisi düşük hisseder. Bazı fiziksel ağrı ve acılar bu belirtilere eşlik edebilir. Depresyon tanısı almış birey, güne başlayacak enerjiyi bulmada zorlanır, uyanmakta güçlük çeker. Aynı zamanda sosyal geri çekilme yaygındır, kişi kendini konuşmak zorunda hissetmeyeceği şekilde yalnız ve sessizce oturmak ister.

İletişim İçin Tıklayınız